Ekonomi

Bakan Selçuk Kısa Çalışma Ödeneği Şartları ile İlgili Açıklama Yaptı

Kısa Çalışma Ödeneği Şartları
Written by editor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen yasa değişikliği ile “Kısa Çalışma Ödeneği’” şartlarının kolaylaştırıldığını bildirdi.

Kısa Çalışma Ödeneği başvurularının elektronik ortamda gerçekleştirildiğini hatırlatan Bakan Selçuk, “Kısa çalışma ödeneğinden; kısa çalışmanın başladığı tarihten önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olup, son 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödemiş olanlar yararlanabiliyordu. Yeni koronavirüs tedbirleri kapsamında yapılan düzenlemeyle uygulama şartlarını kolaylaştırdık. Bu kapsamda kısa çalışma uygulamamızdan yararlanmak isteyenler için; 600 gün şartını 450 güne, 120 gün şartını da 60 güne düşürdük. İşverenlerimiz için mevcut istihdamı koruma şartı da getirdik.” ifadelerinde bulundu.

Bakan Selçuk, “Yeni koronavirüsün ekonomimiz ve istihdam piyasaları üzerindeki olumsuz etkilerini hafifletmek için etkin bir şekilde kullanılacağına inandığımız bu imkânı hemen uygulamaya koyarak, işletmelerin ve çalışanların bu süreçte karşı karşıya kalabilecekleri belirsizlikleri ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz.” dedi.

“7 Milyar Liraya Yakın Asgari Ücret Desteği Sağlayacağız”

Kullandığı sosyal medya hesabından asgari ücret desteği ile ilgili açıklama da bulunan Bakan Selçuk, “TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen düzenlemeyle, 7 milyar liraya yakın asgari ücret desteği vereceğiz. İşçilerimize, işverenlerimize ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum.” açıklamalarını yaptı.

Bakan Selçuk, “Asgari ücret görüşmelerinde, asgari ücret desteğimizi 75 lira olarak açıklamıştık. Asgari ücret desteği, hem işçimiz hem de işverenimiz için önemli bir destek.” ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Telafi Çalışması Süresini 2 Aydan 4 Aya Uzattık

Kararlanan telafi çalışma süresinin 2 aydan 4 aya çıkarılmasını değerlendiren Bakan Selçuk, “Bu zaman zarfında işçimiz dış etkenler sebebiyle çalışmasını devam ettirememiş ise daha sonraki 4 ay boyunca bunu telafi edebilecek. Böylelikle ne ücret kaybı yaşanacak ne de işgücü kaybı olacak.” ifadesinde bulundu. Bunun dışında yeni yapılan düzenleme ile Cumhurbaşkanı telafi çalışması süresini iki katına çıkarılmasını sağlayabilecek.

En Düşük Emekli Aylığı 1.500 Liraya Yükseltildi ve Emeklilere Bayram İkramiyesi Nisan Ayında Verilecek açıklamalarını yaparak; Yeni düzenlemeler hakkında Bakan Selçuk; “ Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmış olan Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamı içerisinde aldığımız tedbirlerimizi adım adım gerçekleştiriyoruz. Kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz. Yapılan yeni düzenlemelerin çalışanlarımıza, işverenlerimize ve emeklilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz.” dedi

 

About the author

editor

Leave a Comment