Ekonomi

Demirci Beldesinde Andezit Taş Kesme Fabrikası Hizmete Açıldı

Andezit Taş kesme fabrikası
Written by editor

Gülağaç ilçesine bağlı olan Demirci Beldesinde Andezit Taş kesme fabrikası hizmete açıldı.

Beldede maden ocağı bulunan ve Türkiye’nin en iyi ocaklarından birine sahip olan Demirci Andezit taş ocağını değerlendirerek yurt dışına açılmak, aynı zamanda ülkemizde yaşanan bu zor süreçte ekonomiye destek ve istihdam için genç iki işadamı  kollarını sıvadılar.

Beldenin de ismini anımsatan “DEMTAŞ ANDEZİT”  faaliyete başladı.

Andezit taşının suya dayanıklı olması, donma ve çatlama yapmaması, kış aylarında sıcak, yaz aylarında serin olması ve fiyatının ekonomik olması kendisine olan ilgiyi yükseltiyor.
Andezit taşı toplu yaşam alanları, yürüyüş alanları, parklar, çevre düzenlemeleri, mezar, çeşme ve el sanatları ürünleri gibi bir çok sektörde kullanılıyor.

“Demtaş Andezit” kasabanın en genç esnaflarından birisi olan ve yaptığı işlerle başarı ve ses getiren İsmail Kav ve kasabasına faydalı olmak için  yurt dışından kesin dönüş yapan Duran Orlu tarafından kurulmuştur.

Genç işadamları Andezit taşının sadece Türkiye değil tüm dünya ülkelerine ihraç edeceklerini söyleyerek, yurtdışı görüşmelerine başladıklarını belirttiler.

Genç işadamları Kav ve Orlu tarafından 3 ay gibi kısa bir zamanda faaliyetine başlayan “Demtaş Andezit” talebin yoğun olmasından dolayı 3 vardiya sistemiyle 24 saat boyunca faaliyette oluyor.
Demtaş taş kesme fabrikasında Aylık 15 bin metrekare taş kesimi gerçekleştirliyor. Fabrikada
Andezit oluk taşı, parke taş ,patlatma, söve taş, bahçe borduru, basamak, andezit bordur, döşeme, harpusta, mucartalı kaplama gibi birçok ürünün üretimi yapılıyor.

Genç işadamları İsmail Kav ve Duran Orlu yatırımlarına devam edeceklerini söyleyerek, amaçlarının Demirci andezit taşını dünyaya göstermek ve ekonomiye istihdama destek olmak istediklerini söylediler. İşadamları fabrikanın ayrıca Demirci Belediyesine ciddi  anlamda maddi katkı sağlayacağını ifade ettiler.

About the author

editor

Leave a Comment