Gündem

Deney Hayvanları Merkezi Çalışmalarına Başlıyor

Deney Hayvanları Uygulama Araştırma Merkezi
Written by editor

Aksaray Üniversitesi Deney Hayvanları Uygulama Araştırma Merkezi’nin 23 tür çalışma üzerinde yürütebilmek üzere yaptığı izin başvurusu, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafınca onaylandı. Kısa süre içinde ASÜ’de fare, sıçan, kobay, tavşan ve 19 tatlı su balığı türleriyle bilimsel çalışmaları yapımı başlamış olacak.

Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, Deney Hayvanları Uygulama Araştırma Merkezi’nin bilimsel çalışmaların nicelik ve niteliğini arttıracağını, böylece hem şehir, hem bölge, hem de ülke geneline katkı sağlayacak projelerin hızla hayata geçeceğini söyledi. Deney merkezinin, kampüsün önemli bir ihtiyacı olduğunu ve bir süredir konuyla yakından ilgilendiklerini anımsatan Prof. Dr. Yusuf Şahin, “Süreç verimli şekilde ilerledi ve ilerlemeye devam ediyor. Deneysel ve diğer bilimsel amaçlar için kullanılan hayvanların refah ve korunmasına dair yönetmelik çerçevesinde uygulanan gerekli altyapı çalışmalarının hemen sonrasında, geçen sene Bakanlığın belirlediği kriterler dikkate alınarak kampüsümüzdeki bir binayı tadilattan geçirdik ve binanın geçici kabulünü yapmış olduk. Çalışma izni müracaatından sonra da geçtiğimiz ay, Bakanlığın iki farklı birimi, iki farklı denetim gerçekleştirdi ve gelinen noktada çalışma ruhsatları imzalandı” diye belirtti.

Merkez Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Caner Öztürk ise hayvan deneylerinin, insanların ve toplumların hayatını yakından ilgilendiren pek çok bilimsel çalışmanın temelini oluşturduğunu ifade ederek, “Merkezimiz, spor ve sağlık alanındaki ihtisaslaşma süreci başta olmak üzere, bilimsel olarak Üniversitemizi yeni bir faza taşıyacaktır. Biz de bu doğrultu da çalışmalar yapmanın gayretinde olacağız” ifadelerinde bulundu.

ASÜ Rektörü Prof. Yusuf Şahin, Merkezin kurulmasından gerekli izinlerin alınmasına kadarki süreçlerde emeği geçen herkese teşekkür etti.

About the author

editor

Leave a Comment