Gündem

Türkiye’de 53 Milyon Hayvana 1 Milyar 100 Milyon Destek Ödemesi Sağlandı

Destek Ödemesi
Written by editor

Türkiye’de 53 milyon hayvana 1 milyar 100 milyon destek ödemesi sağlandı

53 milyon küçükbaş hayvan varlığına sahip olan Türkiye’de hayvan üreticilerine çeşitli alanlarda toplam 1 milyar 100 milyon lira destek ödemesi yapılıyor.

Türkiye’de tarım ve hayvancılık alanı her geçen yıl büyük bir ivmeyle gelişip büyüyerek sektörel çalışmalar tüm hızıyla sürerken, devlet tarafından yapılan desteklemeler gelişerek büyümenin en önemli unsuru oluyor. Yaklaşık 53 milyon küçükbaş hayvan varlığına sahip Türkiye’de yıllık olarak hayvan üreticilerine hayvan başına yapılan desteklemenin yanı sıra ıslah projesi ve çoban projesi kapsamında yaklaşık 1 milyar 100 milyon civarında destekleme ödemesi sağlanııyor. Nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray’da ise küçükbaş hayvan üreticilerine yıllık 15 milyon lira destek ödemesi sağlanıyor.

Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk  Türkiye’de 53 milyon küçükbaş hayvan varlığının bulunduğuna dikkat çekerekk, “Şu anda Aksaray’ımızda yaklaşık 400 bin tane anaç hayvanımız var. Buna 10 Milyon civarında bir destekleme alıyoruz yıllık. Halk elinde ıslah projelerimizden de yaklaşık 2-2,5 milyon lira, çoban desteğinden de 2 milyon olmak üzere sadece Aksaray’ımızda küçükbaş hayvancılık için yaklaşık 15 milyon lira yıllık destekleme ödemesi yapılıyor. Tabi Türkiye genelinde de 53 milyon hayvana yaklaşık 1 milyar, 1 milyar 100 milyon civarında bir destekleme ödemesi yapılıyor” ifadelerinde bulundu.

About the author

editor

Leave a Comment